Rezervácia
Vyberte sálu ENERGY SOUL

ELIXÍR – Brezová voda

Loca Blog

Posledné dni vám po cvičení naša BaFi „násilne“ ponúka „nejakú“ vodu ? Ani jednej nedovolí z Locy odísť bez toho aby ju nevyskúšala a nedoplnila si vitamíny do tela. BaFinka je známa firma na kadejaké superpotraviny na slovenskom trhu – plno nápadov majú hlavne jej rodičia. Včera nám mamička Anička doniesla opäť sklenený súdok plný brezového elixíru. Pri jeho odovzdaní nám nezabudla povedať zaujímavé informácie o tejto zázračnej vode, ktorá má veľmi priaznivý vplyv na náš organizmus. ❤

…z kadiaľ ju máme?

z ČUČORIEDKOVA ?

Tam nájdete ozaj kadečo – ale IBA domáce a prírodné – bez chemikálií – ekologické 🙂

V Čučoriedkove rastie taký menší brezový háj a s príchodom jari (v marci)  – keď sa strom prebúdza, aj keď na povrchu nie je nič vidno, pod kôrou stromov intenzívne tečie miazga. V pobaltských krajinách, v Rusku, Bielorusku a na Ukrajine je tradícia zbierania miazgy stále živá. Na Slovensku o brezovej vode hovoria už len staré pesničky (Z brezového dreva voda kvapká …).

Brezová voda je zdravým produktom zo stromu brezy previsnutej. Je to čistý produkt z brezy, kde sa táto voda filtruje cez korene a obohacuje o zdravé látky. Brezová voda je „nabitá“ účinnými látkami a zlepšuje zdravie z vonku a aj zvnútra. Brezová voda má sladkú chuť, síce neobsahuje veľa sacharidov.

Samotné stromy sú ošetrené tak, že sú na ich kôre pripevnené malé rúrky, pomocou ktorých miazga pomaly steká do fliaš/nádob.  Najlepšia na pitie je čerstvá šťava. Neexistujú žiadne obmedzenia koľko môžeme či koľko máme vypiť za deň. Počúvajte hlavne svoje telo a keď si ono bude pýtať veľa, kľudne vypite aj viac litrov miazgy za deň. Čerstvá miazga je jemne sladká, ale postupne bude prebiehať proces kvasenia. Čím je zima chladnejšia, tým je šťava sladšia. V teple proces kvasenia prebieha rýchlejšie, takže ak chcete, aby miazga ostala čo najdlhšie sladká, jednoducho ju dajte do chladničky. Ak vám začne kvasiť, neznamená to, že sa pokazila. Práve naopak. Baktérie mliečneho kvasenia rozložia cukor, rozmnožia sa a máme úžasné probiotikum. Dokonca kvasená brezová voda, ktorá je dobre uzavretá v tesných nádobách na chladnom mieste, vám vydrží roky. Bežne sa takto kvasená brezová miazga nechávala do leta a brala sa na pole. Úžasne totiž posilňuje a regeneruje telo.

Brezová voda obsahuje mnoho účinných látok. Sú to predovšetkým flavonové glykosidy (cca 2 %), silice (cca 0,05 až 0,5 %), živice, triesloviny (5 až 9 %), vitamín C, karotény, organické kyseliny, saponiny, minerálne látky, betulalbin, olej, cukor a fytoncidy, draslík, železo, horčík, meď, kyselinu jablčnú, éterické oleje a ďalšie aromatické látky.

Brezová voda obsahuje xylitol, čo je prírodné sladidlo s mimoriadne nízkym glykemickým indexom. Konkrétne ide o 5 kalórií na 100 ml, čo je štyrikrát menej než má kokosová voda.

Nepoškodzuje to stromy ?

Samozrejme, že je to pre strom rana, ale keď to správne spravíme, tak strom môže veľa rokov žiť a byť zdravý. Ľudia a firmy, ktoré sa tomu venujú vo veľkom a používajú ten správny spôsob, zbierajú často cez sto litrov z každej jednej brezy čo rok, a stromy sú pritom zdravé. Keď sa na to pozrieme do hĺbky, tak celá svetová doprava a priemysel poškodzuje stromy oveľa viac, ako keď s láskou zbierame brezovú vodu. Pre stromy sú omnoho horšie mobilné a internetové siete, ale o tom málokto vie.

… najdôležitejšie: VŽDY pred zbieraním čohokoľvek poprosme a poďakujme sa prírode, našej matke Zemi, Bohu, za liečivé uzdravujúce sily. Príroda nám chce pomáhať, slúžiť, liečiť nás. Pomôžme my jej, určite sa nám za to odvďačí! 

 

Je veľa krajín, kde je zbieranie miazgy legálne. Avšak na Slovensku vŕtanie či zásek do stromu môžu byť považované za poškodzovanie stromu a hrozí za to pokuta. Keď chcete zbierať miazgu v lese – opýtajte sa predtým horára. Lesníci často vnímajú brezu ako “burinu” a možno nebudú mať nič proti vášmu zberu.

Priaznivé účinky:

  • pomáha liečiť reumu, hlísty, sklerózu aj choroby pečene, tráviacej sústavy i obličiek
  • eliminuje toxíny a prečisťuje celý organizmus
  • zmierňuje celulitídu a pôsobí omladzujúco
  • pomáha vymyť ľadvinové kamene a piesok
  • zlepšuje funkciu nervového systému a trávenia
  • má močopudné účinky
  • vhodná na detox organizmu predovšetkým po intenzívnom užívaní liekov
  • poradí si aj so žalúdočnými vredmi

Užívanie brezovej vody (pitie) – brezovú vodu môžete piť pri prevencii vzniku mnohých ochorení, pri liečbe chorôb ako doplnok liečby, chudnutí alebo detoxikačných kúrach. Brezovú vodu pite 1 x denne, po 2,5 deci pred raňajkami po dobu 10 – 14 dní. Brezovú vodu si môžete pridávať aj do smoothies nápojov.

Ak ste našu BaFi odmietli a nevyskúšali brezovú vodu – tak to môžete napraviť. Počas jarného obdobia bude k dispozícii pre vás naše milé/ milí po každom cvičení.

…prečo? … za koľko ju máme?

ZDARMA – pre vás – od nás,  lebo si vážime vaše zdravie.

 

B.